51. Türk Diyabet Cemiyeti Yaz Eğitim Kampı

29 Şubat 2016

51. Diyabet Yaz Eğitim Kampımızda neler yaptık?

Tip 1 ve Tip 2 diyabetlilerin katıldığı ilk ve tek kamp olan Diyabet Yaz Eğitim Kampımızın 51. ’sini, 18 -26 Haziran 2016 tarihleri arasında Çanakkale – Eceabat’taki Kum Hotel ’de gerçekleştirdik.

Kampımızın ilk günü olan 18 Haziran Cumartesi sabah erken saatte Kadıköy’deki Diyabet Hastanemizden otobüsümüzle hareket ettik. Heyecanlı ve keyifli bir seyahatin ardından saat 15.30 ’da kamp yerimize ulaştık.

Kampa kendi imkanları ile gelenler de otele ulaştıktan sonra; Tip 1 - Tip 2 diyabetli katılımcılarımız, refakatçileri ve kamp ekibimiz ile saat 16.30’da bir araya gelerek ilk tanışma toplantımızı gerçekleştirdik. Kamp hakkında genel bilgilendirme-ön test uygulaması ve ‘Diyabet Nedir’ sunumu ile başladığımız kampımızın, ilk kan şeker ölçümünü ise, saat 18.00’de yaptık.

Kamp süresince kan şekeri ölçümleri günde 4 defa olmak üzere; 07.00, 12.00, 18.00, 22.00 saatlerinde uygulandı. Yoğun insülin tedavisi alanlara 10.30, 15.30, 22.30 ‘da yani ara öğün zamanlarında tokluk kan şekeri ölçümü de yapıldı.

Kamp boyunca sağlık profesyonellerimiz tarafından sabah saat 09.30’da gerçekleştirilen eğitimlerle; Tıbbi Beslenme Tedavisi, Hipoglisemi, Karbonhidrat sayımı, Egzersiz nasıl? Nerede? Ne zaman? yapılmalı, Diyabetin uzak hasarları, Diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar konularında kampçılarımıza bilgilendirmeler yapıldı, sorular cevaplandırıldı.

Kampçılarımızla günlük düzenli egzersizlerimizi kamp sorumlu doktorumuzla beraber yeşillikler içinde temiz havada yapma şansı bulduk. Bunun yanında serbest zamanlarımızda bazen yürüyüş yaparak, bazen havuz ve temiz denizin tadını çıkararak, grup oyunları oynayarak kamp hayatımıza hareket katmış olduk.

Öğleden sonralarında 14.30’daki pratik eğitimlerimizde, İnsülin kullanımı, Kan şekeri ölçüm cihazları kullanımı, Karbonhidrat Sayımı uygulamaları, Diyabetik ayak bakımı, Beslenme profilleri hakkında eğitimler gerçekleştirerek, kampçılarımızın diyabetlerini nasıl yöneteceklerine dair faydalı bilgiler verildi, uygulama yapma imkanı sağlandı.

İnsülin kullanan diyabetli tüm katılımcıların enjeksiyon bölgeleri, enjeksiyon teknikleri ve iğne uçları kontrol edilerek bireysel insülin eğitimleri verildi. Lipodistrofi geliştiği saptanan diyabetli kampçılarımıza bölge değişikliği önerildi. Kampçılarımızın her iki günde bir kilo kontrolü yapıldı.

Beslenme uzmanları kampçılarımıza birebir karbonhidrat sayımı eğitimi verdi. Birebir yapılan tıbbi değerlendirmeler sonucunda 1500-2300 kcal arasında beslenme düzenleri planlandı.

3 ana ve 3 ara öğün sırasında katılımcılarımızın besin tartısı kullanarak pratik eğitim yapmaları sağlandı. Böylelikle katılımcılarımız, diyabet kampında besinlerin karbonhidratlarını saymayı ve tabak modelini kullanarak yeterli ve dengeli beslenmenin nasıl olacağını uygulayarak öğrenmiş oldular.

Kamp süresince hekimlerimizin uygun gördüğü diyabetli iki kampçımıza sürekli şeker ölçümü yapan cihaz takılarak durumları izlendi ve bir kampçımıza insülin pompa uygulaması yapıldı.

Kampımızın tamamlanmasına 3 gün kala 1 katılımcımız daha kapımıza dahil oldu ve kısa süre içinde uyum sağlayarak hiçbir zaman geç olmadığını bizlere gösterdi.

Kamp yerinin bulunduğu coğrafyayı yakından tanımak amacıyla, Gelibolu yarımadası-Kuzey cephesini kapsayan yarım günlük çevre gezisi düzenledik. Hemen ertesi gün, Kamp yerimizin yanı başındaki Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ‘ne yaptığımız ziyarette Çanakkale Savaşları canlandırmalarını izledik ve derinden etkilendik.

24 Haziran Cuma gecesi, “Kampa Veda” yemeğimizi gerçekleştirerek, kampta örnek davranış sergileyen Tip 1 ve Tip 2 diyabetli katılımcılarımıza, bizi ve kampta yaşayarak öğrendikleri bilgileri hatırlatacak minik hediyeler verdik.

Serbest zamanlarımızda yaptığımız sohbetler, bilgi paylaşımları ve kurulan dostluk bağlarının öğrenme sürecimize destek olmaya devam edeceğine inanıyoruz

Bilmediklerimizi öğrendiğimiz, doğru bilinen yanlışları düzeltme olanağı bulduğumuz, güven ve bilgi dolu gelecek diyabet kamplarımızda buluşmak dileğiyle…

49. Diyabet Yaz Eğitim Kampı haberi için http://goo.gl/avNsCw

49. TDC Diyabet Yaz Eğitim Kampı fotoğraf galerisi için tıklayınız.

50. Diyabet Yaz Eğitim Kampı fotoğraf galerisi için tıklayınız.

51. Diyabet Yaz Eğitim Kampı fotoğraf galerisi için tıklayınız.