Biyometrik Kimlik Doğrulama Mevzuatı

02 Ocak 2014

Özel hastaneye gidişte yeni dönem. Avuç içi ya da parmak damar izini vermeyen ‘muayene’ olmayacak. SGK ile anlaşması olan yaklaşık 1700 özel hastane ve kliniğin düne kadar yarısı ‘damar izi kimlik tanıma sistemine’ adapte oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özel hastanelerden hizmet alımında yaşandığı tahmin edilen yaklaşık 700 milyon liralık suistimali önlemek için ‘biyometrik kimlik doğrulama’ sistemine geçme kararı aldı. Ancak başlangıçta sadece avuç içi damar izinden kimlik doğrulama sistemini tercih eden, gelen itirazlar üzerine parmak damar izinden kimlik doğrulamayı da tanıma kararı alan SGK, yeni sisteme 1 Aralık 2013’te geçilme kararını ertelemeyeceğini duyurdu.

CİHAZI OLMAYAN HASTA KABUL EDEMEYECEK!

Böylece 1 Aralık 2013 tarihinden itibaren SGK’nin anlaşmalı olduğu özel hastane ve polikliniklere gidenler, zorunlu olarak parmak ya da avuç içi damar izi vermek zorunda kalacaklar. Ancak edinilen bilgiye göre dün itibariyle yaklaşık 1700 özel hastane ve kliniğin yarısı yeni sisteme adapte oldu. Diğer yarısı ise henüz bu cihazlardan almadı. SGK, 1 Aralık kararlılığını sürdürdüğünden, son üç gün içinde bu cihazları almayan hastaneler, SGK hastasını kabul edemeyecekler, etseler bile SGK’dan ücret alamayacaklar.


VATANDAŞ NELER YAPACAK

NASIL YAPILACAK?

Özelsağlıkkurumuna ilk başvuruda alınacak. Hastane, 'avuç içi damar izi' sistemini kurmuşsa, hastanın sağ veya sol eline ait avuç içi damar izi verisi alınacak.Hastane, 'parmak damar izi' firmalarından birini tercih etmişse, orada hastanın, sağ veya sol eline ait işaret veya orta parmağın damar izi verisi alınacak.

VATANDAŞ, 5 KERE DAMAR İZİ VERECEK

SGK, bu iki yöntem konusunda bir avuç içi damar izi firması ve dört parmak damar izi firması olmak üzere toplam 5 firmayı yetkilendirdiği için; hastalar gittikleri hastanenin sistemine göre 5 kere damar izi kaydı yaptırmak zorunda kalacak.
'RIZAM İLE VERDİM FORMU' İMZALANACAK

Ayrıca vatandaş, sağlık hizmeti alabilmek için 'biyometrik kimlik bilgisini kendi rızası ile verdiğine dair' bir form imzalayacak.

KİMLERİN DAMAR İZİ ALINMAYACAK?

1- 0-12 yaş arası çocuklar ile 65 yaş ve üstü olanlar,

2- Her iki eli olmayanlar,

3- Her iki el avuç içi veya her iki el işaret ve orta parmak damar izi bütünlüğü bozulmuş olanlar,

4- Acil hastalar (yeşil alan muayenesi hariç),

5- Serepral palsi, el felci ve benzeri tıbbi nedenlerden dolayı biyometrik verisi alınamayan kişilerden damar izi alınmayacak.