Çocuğunuz okulda insülin yapmaya çekiniyorsa…

Çocuğunuz okulda insülin yapmaya çekiniyorsa...

“Diyabetli çocukların zorluk çektikleri yerlerin başında okullar gelmektedir. Çünkü evden çıktıktan sonra anne ve babaları gibi diyabeti iyi bilen kimselerden oluşan bir çevre çocukları beklememektedir. Diyabet hakkında yeterli bilgisi olmayan okuldaki arkadaşlar, öğretmenler çocuklara bazen acıyarak bakmakta, bazen de ‘Sorumluluk almayayım’ diyerek okul aktivitelerine katmama gibi olumsuz davranışlar sergilemektedirler.

Türkiye’de son yıllarda ‘Okulda Diyabet’ programıyla bu sorunlar aşılmaya çalışılmıştır, fakat buna rağmen bazı eğitim kurumlarında Tip 1 diyabetli çocuklarının okula kabul edilmeleri konusunda isteksizlikle karşılaşılmaktadır. Oysaki çocuklar, Tip 1 diyabeti okulda yönetmeyi öğrenmektedirler. Öğretmenlerin yapmaları gereken tek şey, diyabetli çocukların yakınında olup onlara destek olmaktır.

Diyabet tanısı alan bütün çocuklara okulda öğretmenlerine götürmek üzere bir mektup verilmektedir. O mektupta öğretmenlerin desteğinin nasıl olacağı ayrıntılarıyla açıklanmaktadır. Aslında bu girişimler sayesinde diyabetli çocukların okulda karşılaştığı sorunların büyük oranda azaltıldığı söylenebilir.”

Çocuğunuz diyabetliyse okul yöneticilerine hangi bilgileri vermelisiniz?

“Tip 1 diyabetli çocukların okulda yaşadıkları en önemli sorunlardan biri, öğretmenlerin ve yöneticilerin sorumluluk almama duygusuyla normal okul aktivitelerine onları katma konusundaki isteksizlikleridir. Özellikle okul gezilerine, beden eğitimi derslerine katılım konusunda zorluk yaşanabilmektedir. Diyabetli çocuklar, okulda ara öğün alma, kantinden sağlıklı beslenebilme konularında bazı sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Bu tarz sorunların aşılması için ailelerin okulu ziyaret ederek, rehber öğretmenlere, sınıf öğretmenlerine ve okul yöneticilerine Tip 1 diyabeti anlatmaları önerilmektedir. Ailelerin diyabetle ilgili vereceği bilgiler, okulda çocuklarının hayatını kolaylaştıracaktır.”

Diyabetli çocukların beslenme çantalarında neler olmalı?

“Öncelikle her anne baba, çocuğunu okula gönderirken çantasında hipoglesimisırasında kullanacağı meyve suyu olup olmadığını kontrol etmelidir. Eğer diyabet tedavisinde ara öğün varsa ve okulda çocuğun bu ihtiyacını karşılayacağı bir kantin ya da yemekhane bulunmuyorsa, beslenme çantasına ara öğün olarak bir adet meyve ya da sandviç konulmalıdır. Unutulmaması gereken bir diğer şey de; sudur.”

Çocuğa diyabet olduğu nasıl anlatılmalı?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Tip1 diyabet çocuk sahibi olmaya engel midir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Diyabetli her çocuk spor yapabilir mi?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabetin takibi nasıl yapılmalı?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda insülin tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabetin kesin tedavisi var mıdır?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabet tanısı nasıl konur?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabetin önemi nedir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabet hangi belirtilere yol açar?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabetin görülme sıklığı nedir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..