Diyabetli bireyler için ideal egzersizler nelerdir? Diyabetlilerde egzersizin türünü, süresini ve yoğunluğunu etkileyen faktörler nelerdir? Diyabetli bireyler için egzersizin süresi ne olmalıdır?

Diyabetli bireyler için ideal egzersizler nelerdir?

“Egzersiz çeşitleri; kardiyo, güç ve esneklik egzersizleri olmak üzere üçe ayrılır. Bunların hepsi diyabetli bireyler için idealdir ama en çok kardiyo egzersizlerinin yapılması insülin direncinin azaltılması ve kan şekerinin düşürülmesi açısından işe yarar. Güç egzersizlerinin ve kaslarımızın büyütülmesinin de yine diyabetli bireylerin kan şekerlerinin kontrolü ve vücut oranlarının korunması açısından oldukça önemi vardır.”

Diyabetlilerde egzersizin türünü, süresini ve yoğunluğunu etkileyen faktörler nelerdir?

“Diyabette egzersizin türünü, zamanını ve şeklini belirleyen faktör hastanın genel durumudur. Kişinin Tip 1 diyabet veya Tip 2 diyabet olması, ne tedavi kullandığı, kilosu, yaşı, diyabete eşlik eden risk faktörlerine göre bireye özel egzersiz programı oluşturulur. Örneğin diyabete eşlik eden bir kalp hastalığının olup olmaması önemli bir konudur. O yüzden diyabetli bireylerde sporun şeklinin ve süresini belirlenmesi tamamen kişiseldir. Diyabetli bireyler spor yapmadan önce egzersiz programlarıyla ilgili mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. Çünkü spor yapmak bir tedavi biçimidir.”

Diyabetli bireyler için egzersizin süresi ne olmalıdır?

“Diyabette egzersizin süresi tamamen kişiye bağlıdır. Egzersiz için genel kural ne kadar çok yapılırsa vücut için o kadar iyi olacağıdır. Diyabetliler için de bu geçerlidir. Ancak kişinin antrenman düzeyi, hangi sporu ne sıklıkla yaptığı, diyabete eşlik eden komplikasyonlar ve tedavide kullandığı ilaçlar da egzersiz süresini belirler.”