İnsülin

İnsülin kan şekeri seviyelerini azaltan bir maddedir. Vücut kendi insülinini yapamadığında (Tip 1 diyabetlide olduğu gibi), dışarıdan insülin vermek tedavinin esasını teşkil eder. Tip 1 diyabetli kişiler, sorunsuz ve iyi ayar için günlük yoğun insülin tedavisine ihtiyaç duyar. Planlı yaşamak, kan şekerlerini düzenli kontrol etmek (self-monitoring) ve ona göre insülin dozlarını ayarlamak ve doktoru ile sürekli iletişimde olmak en önemli görevi olmalıdır.)

Tip 2 diyabette, bir miktar insülin vücut tarafından üretilir. Fakat ihtiyacı karşılayacak yeterlilikte değildir. Tip 2 diyabetli kişiler, kan şekerini düşürmek için oral hipoglisemik ilaç kullanırlar ve bazıları insülin enjeksiyonu ihtiyacında olabilirler (Tip 2 diyabetli kişilerin %30’u durumlarını kontrol için biraz veya tamamen enjeksiyon ihtiyacında olabilirler). Buradaki önemli nokta, durumunuza uygun yeterli yardım aldığınızdan ve yaşamınızda gerekli ayarlamalar yaptığınızdan emin olmaktır. Kontrol eden kişi siz olmalısınız (Self-monitoring).

İnsülin Enjeksiyonuna Nasıl Hazırlık Yapmalıyım?

Sağlıklı ve başarılı bir insülin enjeksiyonu yapılabilmesi için hem kendinizi hem de insülini dikkatli bir şekilde hazırlamanız gerekir.

İnsülin Enjeksiyonu İçin Hangi Bölgeler Kullanılabilir?

İnsülin enjeksiyonu için doğru bölgenin seçilmesi, insülinin sağlayacağı faydayı arttıracaktır.

İnsülin Enjeksiyonundan Sonra Oluşan Şişlikleri (Lipodistrofi) Nasıl Önlerim?

İnsülin enjeksiyonu sonrasında, enjeksiyon bölgesindeki şişliklerin oluştuktan sonra tedavi edilmesindense, bu şişliklerin hiç oluşmamasını sağlamak gerekmektedir. Bu şişlikleri önlemenin yolu ise, enjeksiyon bölgelerinin dönüşümlü olarak kullanılmasıdır.

İnsülin Enjeksiyon Kalemimi Başka Hastalarla Paylaşabilir miyim?

İnsülin enjeksiyonu için kullandığınız kalemi kesinlikle başka hastalarla paylaşmamalısınız. Her enjeksiyon kalemi tek bir hasta içindir.

Diyabet ve Psikolojik Sağlık

Diyabet dikkatli ve sürekli takip ve kontrol gerektiren bir hastalıktır. Diyabet; tıbbi tedavi, doğru beslenme, düzenli fiziksel egzersiz, sürekli kontrolü içeren kapsamlı bir yönetim gerektirir.

İnsülin Enjeksiyon Hasta Rehberi

İnsülin Enjeksiyon Hasta Rehberi

Tıbbi Atık Uyarısı

Lancet, strip, iğne ucu,enjektör gibi kesici ve deliciler enfeksiyon tehlikesi oluşturabilirler. Bu sebeple evsel atıklarla birlikte değil, ayrı bir kapta (plastik pet şişeler gibi) muhafaza edilerek en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır.

Diyabet ve Seyahat

Diyabetli bireyler seyahate çıkmadan önce nelere dikkat etmeli?

Karışım İnsülinler

Karışım insülinler, nedir? Hangi amaçla kullanılırlar?

Bolus İnsülin Nedir? Kullanımı ile Hekim Neyi Amaçlamaktadır?

Bolus insülin nedir? Kullanımı ile hekim neyi amaçlamaktadır?

İnsülin Türleri

Prof. Dr. Hasan İlkova

İnsülin Tedavisi Gören Diyabet Hastalarında Ara Öğün Alınması Gerekli midir?

İnsülin Tedavisi Gören Diyabet Hastalarında Ara Öğün Alınması Gerekli midir?

Diyabetliler Oruç Tutabilir Mi?

Prof. Dr. Hasan İlkova