Kadınlar Kolu

Çoğu kişi belki bilmez; 1955’ten beri şeker hastalığının ne olduğunu topluma öğretmek, önlemler almak için bilinçlendirme çalışmaları, taramalar, konferanslar, işbirlikleri yapan en eski dernek olan Türk Diyabet Cemiyeti, bağış ve yardımlarla yaşayan bir kurum.

Dile kolay, tam 60 yıl.kurucularının dışında pekçok doktorun, hemşirenin, sağlık çalışanlarının işbirliğiyle, onların eşleri, çocukları ve destekçileriyle yürümüş derneğin Kadınlar Kolu da o zamandan beri emeklerini ortaya koyuyor. Sadece birilerinin eşleri, çocukları olmakla yetinmeyip ellerinden gelen ne varsa onu yapıyorlar, üretiyorlar. Hayat bu, yıllar içinde vefatlar, hastalıklarla sayıları azalsa da aynı inanç ve hevesle katkıda bulunmak için çalışıyor. Eş ve dostlarına yaptıklarını duyuruyor, haber salıyor, bir tür ondan ona zincir halinde seferber oluyorlar.

  1. Her yıl düzenlenen geleneksel kermes etkinliği: Türk Diyabet Cemiyeti’nin merkezi olan Harbiye’deki Özel Diyabet Hastanesi’nde bir araya gelerek çalışmalarını yürüten Kadınlar Kolu üyeleri yıl boyu her yılın Mayıs ayında yapılan geleneksel kermese hazırlanırlar. Büyük Kulüp’te düzenlenen kermes, kulüp üyelerine yönelik birçok kuruluşun katılımıyla gerçekleşir. Kermeste, elde edilen gelirin bir bölümü Türk Diyabet Cemiyeti’ne aktarılır.
  2. Geleneksel Diyabet Yaz Kampı Kermesi ve Hediyeler: Her yıl Haziran ayında düzenlenen Geleneksel Diyabet Yaz Kampı’na katılan Kadınlar Kolu görevlileri, yıl boyu ürettikleri birbirinden güzel ürünleri bir kermes yoluyla kamp katılımcılarına sunar. Ayrıca her yıl kampın en başarılı katılımcılarının seçildiği Gala Gecesi’nde dereceye girenlere verilen ödüller, aynı gece düzenlenen çekilişte dağıtılan hediyeler Kadınlar Kolu üyelerinin ürünlerinden oluşur.
  3. Geleneksel iftar yemeği: Ramazan ayında İstanbul’un önemli restaurantlarında geleneksel iftar yemeği düzenleyen Türk Diyabet Cemiyeti Kadınlar Kolu, bu önemli yemeğin gelirini de Türk Diyabet Cemiyeti’ne bağışlar.

Kadınlar Kolu’na dileyen Türk Diyabet Cemiyeti üyesi kadınlar üye olabilir, hazırlığı sürdürülen faaliyetlere onlar da katkı sunabilir.

Kadınlar Kolu, Türk Diyabet Cemiyeti’nin toplumsal etkinliklerinde önemli güçlerinden biri olup yaptıkları çalışmalar Türk Diyabet Cemiyeti’ni hem daha güçlü hem de daha katılımcı hale getirerek yardımlaşma duygusunu ön plana çıkarmaktadır.

1955 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Kadınlar Kolu, hasta, hasta yakınları, doktorların yakınları ve Türk Diyabet Cemiyeti’nde görev almış kişilerden oluşmaktadır. Kadınlar Kolu, Türk Diyabet Cemiyeti’nin etkinliklerine birbirinden güzel ve önemli katkılarda bulunur.

Türk Diyabet Cemiyeti Kadınlar Sosyal Yardım Kolu 46. Yemekli Kermesi

Türk Diyabet Cemiyeti Kadınlar Sosyal Yardım Kolu 46. Yemekli Kermesi 27 Mayıs 2015