Kan Şekeri

Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva 08 Kasım 2013

Eğer diyabetliyseniz çok iyi bir kan şekeri kontrolü sağlamak, komplikasyonlarınızı önleyecektir. Bunu bilerek düzenli tedavi ve kontroller çok önem taşır. Evde kan şekerinizi ölçmek iyi diyabet tedavisinin önemli bir komponentidir. Yapmanız gereken kan şekerinizi düzenli takip edip hedef olarak açlık kan şekerinde 90 ile 120 arasını tutturmaktır. Kan şekeri açlıkta bu düzeylerin üstünde çıkıyorsa o zaman tedavi değişikliği yapılması şarttır. Yalnızca açlık kan şekeri takibi yeterli değildir. Aralıklı olarak tokluk kan şekerlerinizi de izlemelisiniz. Ölçtüğünüz 2.saat tokluk kan şekeri değerleri 160’ı aşmamalıdır. Her iki değerin ortalamasını gösteren, son 3 ayda kan şekerinizin hangi düzeylerde gittiğini bize bildiren önemli bir test hemoglobin A1C testidir. Her diyabetli en az 6 ayda bir, kontrollü değilse mutlaka 3 ayda bir hemoglobin A1C düzeyini ölçtürmeli ve bunun 6,5 ve altında olmasını hedeflemelidir. Bu hedefler, yaşınız ileri ise veya doktorunuz uygun gördüyse biraz daha yüksek düzeylerde olabilir. Yine hedefinizi belirlerken hem kan şekeri hem hemoglobin A1C açısından hekiminizle görüşmeniz önem taşır.

Diyabet ve Psikolojik Sağlık

Diyabet dikkatli ve sürekli takip ve kontrol gerektiren bir hastalıktır. Diyabet; tıbbi tedavi, doğru beslenme, düzenli fiziksel egzersiz, sürekli kontrolü içeren kapsamlı bir yönetim gerektirir.

Tıbbi Atık Uyarısı

Lancet, strip, iğne ucu,enjektör gibi kesici ve deliciler enfeksiyon tehlikesi oluşturabilirler. Bu sebeple evsel atıklarla birlikte değil, ayrı bir kapta (plastik pet şişeler gibi) muhafaza edilerek en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır.

Diyabet ve Seyahat

Diyabetli bireyler seyahate çıkmadan önce nelere dikkat etmeli?

Evde Kan Şekeri Ölçümü

Diyabet hastaları, evde kan şekeri ölçümlerini niçin önemsemelidir? Hap veya insülin tedavisi görenlerde ölçüm sıklığı farklı mıdır?

İlgili Konular

​Hipoglisemi ve Hiperglisemi

Kan şekerinin olabildiğince normale yakın seviyelerde tutulması sorun yaşama riskimizi azaltmaya yardımcı olur.