Karbohidrat Sayımı, Nedir? Hangi Verilere Ulaşılır, Nasıl Değerlendirilir?

Uzm. Dyt. Ceren Yolaçan İşeri 21 Kasım 2013


Karbonhidrat sayımı bir öğün planlama yöntemidir. Biliyoruz ki karbonhidratlar kan şekerini yükselten besin öğeleridir. O yüzden önce kişinin karbonhidratları tanıması sağlanır ve öğünlerde alması gereken karbonhidrat miktarları belirlenir. Sonrasında alınan karbonhidrat miktarı ve kan şekeri takipleri yapılır. Kan şekerleri düzene girdiği zaman kısa ve hızlı etkili insüline karşılık gelen karbonhidrat miktarı belirlenir. Eğitimle birlikte bir süre sonra kişi artık insülin dozlarını kendisi ayarlayabilir hale gelir.

Neden karbonhidratları saymalıyım?

Besinler, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral, su gibi çeşitli besin öğeleri içerirler. Fakat karbonhidratlar, protein ve yağ gibi diğer besin öğeleri ile kıyaslandığında kan şekerinizi daha fazla yükseltirler . Yani kan şekeri düzeyleriniz (3)ve öğündeki insülin ihtiyacınız tüketilen karbonhidrat miktarı ile ilişkilidir .

Bir beslenme günlüğü tutarak, gün boyu tükettiğiniz besinleri ve ölçtüğünüz kan şekerlerini kaydedebilir, karbonhidratların kan şekerinizde meydana getireceği artışı gözlemleyebilirsiniz.

8 Haziran 2014 tarihinde yaptığımız eğitim katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Karbonhidratlar Hakkında Temel Bilgiler

Herhangi bir karbonhidratlı yiyecek tükettiğinizde, vücudunuz onu glukoza parçalar ve glukoz kan dolaşımına katılır.

Tıbbi Beslenme Tedavisi

Tıbbi Beslenme Tedavisi

Karbonhidrat Sayımı Nedir?

Karbonhidrat Sayımı Nedir?

Karbonhidrat Sayımı

Karbonhidrat Sayımı