Mindfulness nedir? Diyabet ve obezite tedavisinde yeri var mı?

Mindfulness nedir? Diyabet ve obezite tedavisinde yeri var mıdır?

“Mindfulness, Uzakdoğu kökenli bir teknik ve felsefedir. Batı tıbbında yaygın olarak hastalıkların tedavisinde ve hastalık riskinin azaltılmasında kullanılmaktadır. Stresin azaltılmasında tıbbın yaygın olarak uyguladığı bir yöntemdir.

Mindfulness diyabetli bireylerde de kullanılır. Yapılan çalışmalar diyabetli bireylerde mindfulness’in stresi azalttığını, kan şekerini dengelediğini ve hastalık riskini düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. O yüzden mindfulness Tip 2 ve Tip 1 diyabette tedaviye yardımcı olarak kullanılan önemli bir yöntemdir.

Mindfulness, obezlerde kullanıldığında ise yeme davranışını düzeltmektedir. Çünkü strese bağlı duygusal yeme, yiyeceklerle gerçekte olmayan ilişkiler kurma gibi problemlerimiz var. Bunlar aslında obezitenin, diğer deyişle günümüzün en büyük katillerinden biri olan şişmanlığın önemli sebepleri arasında yer alıyor. Mindfulness kan şekeri kontrolünde, yeme davranışının düzeltilmesinde ve yaşam biçiminin değiştirilmesinde etkin olarak kullanılan bir yöntemdir. Tıp literatürü bunu gösteren çalışmalarla doludur.”