Genç Diyabetliler Kulübü

11 Kasım 2013

2000 yılında Türk Diyabet Cemiyeti bünyesinde kurulan Türk Diyabet Cemiyeti Genç Diyabetliler Kulübü, geçen yıllar içerisinde başarılı etkinliklere imza attı. Bu etkinlikler kapsamında eğitimler, internet sitesi, geziler, Geleneksel Diyabet Yaz Kampı etkinlikleri ve 14 Kasım Dünya Diyabet Günü gibi organizasyonlara aktif katılım yer alıyor.

Kulüp üyeleri hem mail grupları hem de internet siteleri yardımıyla haberleşirken ortak organizasyonlarda tutulan notlar, alınan eğitimlerin internet sitesine yansıtılması, düzenlenen geziler için yapılan çalışmalar kulübün faaliyetleri arasında.

Kulüp içerisinde daha deneyimli gençler, günlük yaşamını organize etmekte önlerine çıkan engelleri nasıl aştıklarını daha küçük yaştaki diyabetlilere açıklıyor. Aynı yaştaki çocuklar, belki ilk kez kendileri gibi tip 1 diyabetli olan bir başkası ile kulüp çatısı altında tanışıyor.

Türk Diyabet Cemiyeti’nin bünyesinde cemiyet çalışmalarına destek veren tüm uzmanlar, diyetisyenler ve hemşireler, Genç Diyabetliler Kulübü’nün organize ettiği eğitim programında gönüllü yer alarak her ay bir haftasonunda düzenlenen eğitimlere öğretici olarak katılıyorlar.

Kulüp, bir tüzel kişilik olarak Türk Diyabet Cemiyeti bünyesinde ve denetiminde faaliyet gösteriyor. Onlar da her yıl genel kurullara yıllık çalışma planlarını sunuyorlar. Dernek çalışmalarında aktif rol oynuyorlar.

Genç Diyabetliler Kulübü, Türk Diyabet Cemiyeti camiasında geçmişi geleceğe bağlayan, herkesin üzerine titrediği en değerli oluşum olarak görülmektedir.